نکاتی درباره خرید ویالون دست ساز

 
 

ویالون دست ساز

همانطور که می دانید بزرگترین دغدغه برای یک هنرآموز انتخاب ساز مناسب است و در این راه باید عوامی را برای تشخیص یک ساز خوب از بد را بدانند تا به قول معروف سرشان کلاه نرود. اما چگونه؟ آیا می توان از یک استاد کمک گرفت و این مشکل را حل کرد؟

مسلما استادی که دلسوز هنر آموز باشد کم نیستند اما باید مراقب باشید که گیر استادهایی نیفتید که فقط به منافع خود اهمیت می دهند و از ساز های نامرغوب و شرکتی استفاده می کنند نیفتید.  عده کثیری از معلمین ویولن نسبت به این مشکلات بی تفاوت هستند. اغلب آنان یک یا چند مدل ساز ارزان قیمت مشخص از کمپانی خاصی را به هنرجویان جدید خود معرفی می کنند تا این افراد بدون هیچ اطلاع و دانشی یک ساز نامناسب را برای خود تهیه کنند. در حالی که این روش نادرست است.

عوامل مهم برای خرید ویالون دست ساز

دقت و بررسی برچسب روی ساز

خریداران ناآشنا برای خرید ویالون دست ساز به برچسب آن دقتی نمی کنند.  این برچسب را می توان در سوراخ سمت راست ویولن مشاهده کرد.

معمولا روی این برچسب اطلاعاتی از قبیل کمپانی تولید کننده ، کشور سازنده و همچنین سال تولید ساز  و اطلاعاتی از این قبیل درج می گردد. پس حتما به برچسب آنها توجه کنید.

نداشتن هیچ ترکی در بدنه ساز

یکی دیگر از مواردی که در خرید ویالون دست ساز به دقت تمام سطح بدنه چوبی را بررسی نمایید. درصورت مشاهده کوچکترین ترکی در سطح ساز از ادامه مرحله خریدویولن منصرف شوید و به سراغ سازی جدید بروید.

بررسی گوشی های کوک

سازهای بسیاری با مشکل گوشی کوک مواجه هستند. گوشی های ساز باید پس از کوک کردن پایدار باشند و شل نشوند. با اندکی چرخاندن به دو سمت آنها را تست نمایید.

بررسی گریف

گریف ساز باید کاملا صاف و بدون تاب باشد. این مورد را به دقت از کناره ها و مقابل بررسی نمایید.

بررسی آرشه

پس از تست ویولن، باید به سراغ آرشه بروید: چوب آرشه باید کاملا صاف و بدون خم باشد. برای آگاهی از سلامت صاف بودن چوب، موهای آرشه را با استفاده از پیچ موجود در انتهای آرشه سفت نمایید. سپس آرشه را در حالی نگه دارید که قسمت چوب به سمت بالا و موها به سمت پایین هستند. یکی از چشم ها را ببندید و چشم دیگر را در امتداد مستقیم ته آرشه قرار دهید. دقت کنید که چوب آرشه باید کاملا موازی با موهای آرشه باشد. در غیر این صورت آرشه دیگری را از فروشنده درخواست نمایید.

برای دید صحیح تر و بدون خطا، بهتر است که هنگام انجام این تست، نوک آرشه به سوی پایین باشد. – بررسی کیفیت و حجم صدا: پس از بررسی موارد ذکر شده، حال باید کیفیت و حجم صدای ساز را بررسی کرد.

این بررسی تنها می تواند توسط معلم ساز انجام شود. دقیقا به همین دلیل اشاره شد که در صورت غیبت معلم در هنگام خرید، ویولن منتخب خود را حتما با شرط تایید معلم از فروشنده خریداری نمایید. امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برای شما تازه هنرجویان عزیز بوده باشد تا بتوانید با استفاده از آن، تصمیمی درست و سازی مناسب را برای خود برگزینید.

بررسی جنس چوب

از اولین چیزهایی که در خرید ویالون دست ساز باید به آن توجه کنید، جنس چوب است. در سازهای استاندارد و باکیفیت، رگه‌هایی در پشت ساز وجود دارد که یکنواخت و متقارن و نزدیک به هم است، اگرچه که بعضی از سازها را هم به وسیله تراش یا اضافه کردن رنگ دارای این رگه‌ها میکنند. این رگه‌ها باید متعلق به خود چوب باشد.

صدای ساز

ویولنی که می‌خرید باید صدایش شفاف باشد و به راحتی بتوان صدای نت‌ها را جدا از هم تشخیص داد. از دیگر نکاتی که باید آنها را مدنظر قرار دهید حجم صدای ساز و بلندی آن ، خوش دست بودن گریف آن( به طوری که نه باریک و نه خیلی پهن باشد) و تاب نداشتن آن است.

اندازه و وزن ساز ویولن

سازی که می‌خرید نباید نه زیاد سبک و نه زیاد سنگین باشد، در نهایت باید سازی را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. اگر سازتان سنگین ولی استاندارد باشد و نتوانید آن را بلند کنید، عملا به درد نمی‌خورد.

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.
 
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟