۴ عادت نوازندگان موفق ویولن

یکی از مواردی که می تواند شما مانند نوازندگان موفق ویولن قرار دهد تمرین و پافشاری در یادگیری است. هر آنچه که زحمت بکشید به همان اندازه مزد زحمات خود را دریافت خواهید کرد.

نوازندگان موفق ویولن یکی از عادتهایی دارند این است که در واقع ساعتها تمرین کرده اند خطا کرده اند تا توانستند ساز ویولن را به این زیبایی بنوازند.  خیلی از افراد در ابتدا پر شور و هیجان یادگیری را آغاز می کنند اما بعد از مدتی دلسرد می شوند و رویای نوازندگی را فراموش می کنند

اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا دیگران به دنبال تکنیک های خاصی هستند یا قطعات تیز موسیقی را آسان تر و سریعتر از شما یاد می گیرند، پاسخ ممکن است در نحوه تمرین شما باشد، نه اینکه چقدر تمرین می کنید.

مطالعات اوایل دهه ۱۹۹۰ توسط K. Anders Ericsson، Ralf Th انجام شد. این مطالعات بر دو تیم حرفه ای و متوسط انجام شد و یافته ای که این مطالعه داشت جالب بود این یافته نشان داد که هر چند دو تیم به یک میزان تمرین می کنند اما نوع تمرین و شیوه تمرین آنها متفاوت است و گروه حرفه ای تمرکز بیشتری را بر روی تمرین خود داشتند و تمام تایمی که مشغول بودن با جان و دل  وبا حواس جمع این کار را انجام دادند.

عادات نوازندگان موفق ویولن

طرح کلی و تجسم اهداف

بدون یک هدف مشخص و قابل دستیابی، پیشرفت به طرز باور نکردنی دشوار خواهد بود. همه ی ما میدانیم داشتن هدف خوب می باشد، ولی چرا برخی بی هدف هستند؟!!

هدف داشتن از تنبلی ما می کاهد. این کار سبب می گردد، تصویر مشخصی از مقصود برای رسیدن به موفقیت در ذهن خود تخیل نماییم و این تخیل یکی از ویژگی های افراد موفق می باشد. چیز های زیادی برای انجام دادن وجود دارد که ما می خواهیم به انجام برسانیم، اما در نهایت باید روی تعدادی محدود تمرکز نماییم.

به عنوان مثال، به جای تمرکز بر انگشتتان تمرکز خود را در مورد چگونگی نگاه کردن و درست نواختن متمرکز کنید.

سازماندهی محیط اطراف خود

جایی که تمرین می کنید، تأثیر مستقیم بر چگونگی موثر بودن شما دارد . اساسا، شما تمرین می کنید تا بهتر شوید، به طوری که اگر ذهن شما بتواند به راحتی سرگردان شود یا حواس پرتی های زیادی در اطراف وجود دارد، تمرین عمدی مشکل خواهد بود یا نه غیر ممکن است.

منطقه عمل شما باید برای حمایت از کل تمرکز سازماندهی شود. اگر متون، تماس تلفنی یا اشیائی که به موسیقی مرتبط نیستند، دائما متوقف می شوید، تمرکز دادن به اندیشه های خود در تجسم کارتان موثر است.

یک اتاق آرام پیدا کنید و اطمینان حاصل کنید که تلفن و رایانه شما خاموش است. همچنین در صورتی که جایگاه موسیقی خود را در ناحیه ای قرار دهید که حواس به ان نرود.  به عنوان مثال، به جای اینکه تمرین کنید که پوسترها یا تابلو اعلانات را ببینید، یک منطقه را از این نوع اقلام آزاد کنید. حتی بهتر است عمل خود را در نزدیکی یک آینه انجام دهید تا به روند تجسم کمک کنید.

 

شناسایی و حل مشکلات خاص

قبل از اینکه متوجه شوید هنگام بروز مشکل چه اتفاقی افتاده است، باید نقش هر یک از برنامه‌های دخیل در مشکل بوجود آمده را به صورت نظری بدانید. بدین منظور، بهترین عکس‌العمل مراجعه به مستندات رسمی آن‌ها است؛ اما از آنجایی که این مستندات به صورت پراکنده وجود دارند، باید مکان‌هایی که در آن‌ها یافت می‌شوند را شناسایی کنید.

اگر از تمرین کردن باز ماند هاید ومشکلات کاری یا زندگی مانع از یادگیری شما شده است می توانید ورزش کنید، تفریح کنید، با خانواده به رستوران و یا حتی مسافرت بروید. در کل برای این چند روز یک روند شاد و عادی را برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید کمی لذت ببرید. با این روش مغز شما استراحت می‌کند، بدنتان ریکاوری می‌شود و می‌توانید کم کم آماده نوازندگی شوید.

اگر مشکلی در نواختن دارید باید ریشه مشکل را پیدا کنید و یا با کمک یک مربی دلشوز مشکلاتتان را حل کنید.

آنچه را که می‌خواهند به دست آورند، تصور می کنند

تونی هس در کتابش اینگونه نوشته که در دنیای خیال خود هرآنچه را که می‌خواهید خلق کنید و آن را باور داشته باشید و در ذهن خود تجسم کنید.

زمانی که شما بر روی موفقیت تمرکز می‌کنید، از آنچه که در ذهن شما شکل می گیرد یک تصوری به وجود می‌آید و یک هدف واقعی ایجاد می‌شود و برای حقیقی ساختن آن انرژی لازم را به دست می‌آورید. برای رسیدن به نقطه ای که آن را تصور کرده اید، دقایقی در مورد دستاوردهایی که روزانه می‌خواهید آنها را ایجاد کنید بنویسید. سپس آن ها را وارد ذهنتان کنید، تقریبا شبیه یک فیلم. دیدن آن انتظارات را فراهم می‌کند   و شما را برای رسیدن به اهدافتان یاری می‌کند.

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟