ساخت ویولن دارای چه مراحلی است؟

ساخت ویولن یک کار خیلی راحت و ساده ای نیست. برای ساخت هر سازی نیاز به دانش و سپس تمرین  تا بتوانید آن ساز را به بهنرین حالت درست کرده و بنوازید. در زبان انگلیسی به کسانی که ساز ویولن را می سازند لوثیِر(Luthier) می گویند. زمان ساخت ویولن بستگی به زیبایی که می خواهید متفاوت است و معمولا ساخت ویولن بین دوتا چهار ماه طول می شکد ولی باز همین بازده زمانی به سرعت استادکار نیز بستگی دارد و ممکن است یک استادکاری در عرض یک ماه و یا کمتر ساخت ویولن را به پایان برساند.

قسمت های مختلف ویولن، از انواع مختلفی از چوب ساخته می‌شود. هر ویولن صدای خاص خود را دارد، بسته به خواص چوب و سبک ساخت و نوع چوبی که از آن ساخته شده است می تواند متفاوت باشد. که این می تواند بسیار رضایت بخش باشد تا در نهایت صدای متمایز از ابزار خانگی خود را بشنوید.

مراحل ساخت ویولن

نوع چوب را انتخاب کنید

ساخت ویولن

بیشتر ویولن ها معمولا از صنوبر و افرا ساخته شده اند. بشقاب پشت، دنده ها (طرف های خم شده) و گردن آن از افرا ساخته شده اند. صفحه جلو، معمولا از صنوبر ساخته شده است.شما نیاز به یک گوه افرا برای پشت، یک بلوک از افرا برای گردن، تعداد زیادی نوار از روکش افرا برای دنده ها، و یک گلو از صنوبر برای جلو ساز خود هستید. در ویولا و ویولون سل پشت ها گاهی اوقات از صنوبر یا بید ساخته می شوند ، اما برای ویولن تقریبا همیشه افرا استفاده می شود. بلوط برای ساخت یک وسیله بسیار سنگین و خشن می باشد. همچنین مهم است که چوب بعد از قطع درخت باید حداقل ۵ سال خشک شود.برای انگشت، مهره بالایی و زینتی، باید از جنس گرانبها بسیار متراکم استفاده شود. (معمولا آبنوس، هر چند چوب کاج می تواند به عنوان یک گزینه ارزان تر استفاده شود).

شما همچنین باید یک فرم “و برخی از بلوک های کوچک چوب صنوبر را نگه دارید – شکل یک بلوک از چوب منحنی مانند شکل بدنه ویولن است، که برای خم کردن افرا در اطراف برای تشکیل دم آن استفاده می شود.بلوک های صنوبر کوچک به گوشه های ویولن می آیند، دنده ها را هموار می کنند و پشتیبانی می کنند.برای دریافت تمام این موارد آماده باشید، وب سایت هایی مانند [www.ebay.com] را در امتحان کنید.از Google نیز می توانید استفاده کنید.
گوه چوب را آماده کنید.

گوه چوب را آماده کنید.

که باید به طور کامل به پایین میانه برسند، به طوری که آنها به دو قطعه تقسیم می شوند که فقط به اندازه نصف آن ضخامت دارند. سپس آنها باید در انتها به هم چسبانده شوند تا این که یک صفحه از چوب را نشان دهند که می تواند برای صفحات پشت و جلو برش داده شود. این کار باید برای هر دو صفحه جلو و عقب انجام شود.

 بلوک های گوشه ای

چسب بلوک های کوچک صنوبر را به لبه های فرم به شکل بلوک شکل بچسبانید. از یک فایل یا یک جعبه بزرگ برای ضبط کردن این بلوک ها استفاده کنید تا منحنی های لبه را دنبال کنید و گوشه های شکل ویولن را شکل دهید.

 خم کردن روکش افرا به دنده ها

شما برای بدنه شیک مقدار قابل توجهی از پول خود را با خرید آهن خم شده می توانید بپردازید. یک ابزار برای خم کردن دنده ها طراحی کنید ، یا این که شما می توانید به جای آن از آهن خانگی استفاده کنید، اگرچه کیفیت آن پایین تر خواهد بود, اما با این کار می توانید هزینه ها را کم کنید. شما به ۶ قسمت مختلف خم شده نیاز دارید، که هر کدام برای فضای بین بلوک ها لازم است.این قسمت ها شامل قسمت بالا سمت چپ، قسمت بالا سمت راست، قسمت وسط سمت چپ ، قسمت وسط سمت راست، قسمت پایین سمت چپ و قسمت پایین سمت راست می باشد.
شما احتیاج به شش قسمت مختلف دارید.

 

ساخت ویولن

اگر از آهن استفاده می کنید، می توانید از قلم های قدیمی یا تیغه های چوبی و باند های لاستیکی برای نگه داشتن انتهای هر نوار در محل آنها استفاده کنید، همانطور که چوب در اطراف آن را تمیز می کنید.که این زمان بر خواهد بود.مراقب باشید با تیغه های متوسط، قبل از قرار دادن آنها در فرم، آنها باید خم شوند.هنگامی که این کار انجام می شود، هر نوار را به بلوک در هر طرف چسب کنید و لبه ها را مرتب کنید تا شفاف و مرتب باشند. هیچ یک از دنده ها را به صورت واقعی چسب نزنید، چون فرم ها بعدا حذف می شوند.

 تراشیدن صفحات جلویی و پشتی

ساخت ویولن

این مرحله احتمالا طولانی خواهد شد.با استفاده از برخی از قالب ها (با استفاده از ویولن های موجود، می توانید در مورد برخی از قالب ها و اندازه گیری ها به صورت آنلاین نگاهی بیندازید) و تقریبا در اطراف طرح خود به شکل عمومی نگاه کنید.

شما می توانید لبه هایی را به لایه های خود اضافه کنید از آنجا شما باید آن را به شکل درست و منحنی برش دهید. پایین هر صفحه همیشه باید کاملا مسطح باشد و لبه همیشه باید همان ضخامت را در اطراف (حدود ۰٫۵ سانتی متر) داشته باشد.

از آن به عنوان یک خط راهنما استفاده کنید تا لبه ها را به سمت ضخامت سمت راست یا پایین بچرخانید و از آنجا خارج از صفحه به منحنی ناهموار نگاه کنید. درون هر صفحه نیز باید برداشته شود و باید از خطوط بیرونی خارج شود.شما می توانید از مته برای کمک استفاده کنید، شما می توانید بسیاری از چوب را بسیار سریع تر برش کنید.

شما باید از تمام این فرآیند با پشت و جلو صفحات جلو را دنبال کنید.دیافراگم F را از صفحه جلو با یک مته و یک اره کوچک برش کنید. باید از یک شکل هندسی برای این استفاده کنید.ویولن سازان باتجربه تر نیز می توانند در قسمت های جلو و عقب در اطراف لبه در درون کار کنند.

شما همچنین باید یک نوار “باس” را در صفحه جلو قرار دهید. یک چوب که به سمت یک طرف داخل صفحه می چسبد و از پایین ترین سیم دنبال می شود. که این برای پاسخ بهتر باس است.

تراشیدن گردنه ساز

شما باید از برخی شکل های هندسی برای شکل گرفتن آن استفاده کنید. طول غلط گردن می تواند اثرات فاجعه باری مانند داشتن صدای انفجار داشته باشد.صرفه جویی در زمان و انحراف پیچک را در نظر داشته باشید. شما می توانید از یک مته برای کمک به برش جعبه استفاده کنید.اطمینان حاصل کنید که جعبه کاملا صاف است.

تست کردن بلوک ها و دنده ها با یک پیچ گوشتی مسطح

فایل را به صورت داخل یا خارج از هر بلوک بکشید تا منحنی صاف ایجاد شود. برای خم کردن برخی از قطعات بسیار نازک و باریک از روکش افرا استفاده کنید ، و از آنها برای چسبیدن به بالا و پایین داخل دنده استفاده کنید. این برای پشتیبانی ساختاری است و برای جلوگیری از چسباندن صفحات جلو و پشت به هم است.

بشقاب بالا را به دنده ها ی آخری بچسپانید.

بخش کوچکی را که از انتهای گردن شکل گرفته است، از بلوک جلویی دنده ها و ورق بالا برای گردن بردارید.این کار را تا زمانی ادامه دهید که زاویه گردن ساز درست باشد.

چسب زدن بر روی صفحه پشتی

هیچ یک از این مراحل را فراموش نکنید. شما باید درک کنید که ساخت یک ویولن یا هر ساز دیگری یک پروژه بسیار طولانی و آهسته است که به مرور زمان می توانید به نتایج عالی تر برسید.

قرار دادن لوازم جانبی ساز

شما به یک پست صوتی، سیم گیر، دسته، گیره، پل و سیم ها نیاز دارید. این بستگی به کیفیت ویولن شما دارد. به طور کلی سه نوع سیم اصلی استفاده می شود. مبتدی ها معمولا از رشته های فولادی پایه استفاده می کنند. نوازندگان میانی ممکن است در یک ابزار روی رشته های متعادل سرمایه گذاری کنند. نوازندگان پیشرفته و حرفه ای تمایل دارند با رشته های ویژن کار کنند. شما همچنین به یک کمان که با آن اجرا می کنید نیاز دارید.

اندازه های ویولون

۱/۱۶ – مناسب برای کودکان ۳ تا ۵ ساله. با بازوی طول ۱۴ تا ۱۵ ۳/۸ اینچ.

۱/۱۰ – همچنین برای نوازندگان جوان ۳ تا ۵ ساله، با بازوهای طول ۱۵ ۳/۸ تا ۱۷ اینچ

۱/۸ – باز هم برای علاقه مندان به ویولن جوان ۳ تا ۵ ساله با بازوهای طول ۱۷٫۱ تا ۱۷٫۵ اینچ.

۱/۴ – با طول بازو ۱۷٫۶ تا ۲۰ اینچ، این ویولن مناسب کودکان ۴ تا ۷ ساله است

۱/۲ – برای کودکان سنین ۶ تا ۱۰ سال، با بازوهای طول ۲۰ تا ۲۲ اینچ.

۳/۴ – کودکان ۹ تا ۱۱ ساله با بازوهای طولانی ۲۲ تا ۲۳٫ ۵ اینچ با این ویولن از این اندازه لذت خواهند برد

۴/۴ و یا Violin Full Size – برای ویولونیست های سن ۹ و بالاتر با بازوهای طولی ۲۳٫۵ و بالا. این اندازه برای بزرگسالان است.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟