انگشت گذاری ویولن

ویولن

ویولن یکی از سازهای پر طرفدار و کلاسیک است که بین تمام اقشار از محبوبیت زیادی برخوردار است. این ساز بسیار صدای زیبا و دلنشین دارد به همین دلیل خیلی از افراد تمایل دارند که این ساز را به طور حرفه ای آموزش ببینند اما در این مقاله سعی داریم که این ساز را به عنوان یک ساز حرفه ای تمام توضیحات را برای شما عزیزان به طور کامل توضیح دهیم.

سعی و تلاش و تمرین در یادگیری ویولن دو عامل اصلی برای پیشرفت هستند. اما اگر در عمرتان یکبار ویولن را دست گرفته باشید ، در مییابید که نوازندگی آن به مراتب سخت است.کشیدن  آرشه ، انگشت گذاری و … همه از سختی های ساز ویولن است. ویولن یکی از پرمخاطب ترین سازهای کلاسیک در بین هنرجویان موسیقی است.

برای نواختن ویولن نیازمند انگشت گذاری ویولن هستید. همان طور که می دانیم که این ساز دارای چهار سیم است که با آرشه آن نواخته می شود. حاصل ارتعاشات ارشه و انگشتان ما بر روی سیم صدای ویولن را تنظیم میکند. پس اگر تمایل دارید که نوازنده خوب و حرفه ای شوید باید تمام حواستان را بر روی انگشت گذاری روی ویولن قرار دهید.

انگشت گذاری روی ویولن

 

تعریفی از انگشت گذاری ویولن

انگشت گذاری ویولن به قرار گیری انگشتان بر روی سیم های ویولن می گویند. انگشت گذاری به حالت هایی که انگشتان شما بر روی سیم ویولن قرار می دهید را انگشت گذاری روی ویولن می گویند.

ترتیب قرار دادن انگشتان ما بر ویولن ، نت های ویولن را مشخص می کند. و همچنین کیفیت انگشت گذاری ما صدای شفاف ویولن را آشکار می کند.اگر بخواهیم یک نکته ی برجسته درباره ی ویولن نوازهای حرفه ای بگوییم باید بگوییم که آنها انگشت گذاری بی نظیری دارند.

ویولن ۱۵ پوزیسیون دارد که در این جا ۷ تا از آن را توضیح خواهیم داد

پوزیسیون اول چیست؟

شما هنگامی که ویولن را شروع می کنید، ابتدا با پوزیسیون اول آشنا می شوید. همانطور که قبلا اشاره کردیم ، ویولن پرده ندارد. از این رو ما نمی توانیم برای آن بالا دسته یا پایین دسته تعریف کنیم.

تنها راهی که می توانیم برایتان میزان بالا و یا پایین بودن نت را شرح دهیم ، شرح پوزیسیون است. پوزیسیون اول پنج نتی است که شما می توانید در پایین ترین گام ویولن آن را بنوازید.در واقع پایین ترین صدای ویولن یا بم ترین آن روی هر سیم را پوزیسیون اول می گویند.

اگر می خواهید پوزسیون اول را انگشت گذاری کنید باید دستانتان را به صورت منظم و در ترتیبی خاص روی سیم نخست ویولن قرار دهید. برای این کار ابتدا انگشت اولتان را روی سیم ویولن قرار دهید.

انگشت اول همان انگشت اشاره است. انگشت اشاره در فاصله ی ۳۴ میلیمتری از سر ساز قرار می گیرد.این فاصله یک فاصله ی استاندارد است. بعد از آن باید دستانتان را بچرخانید.

وقتی دستانتان را چرخاندید آن را بصورت تخت باید روی سیم نخست قرار دهید. اگر به فیزییک دستتان نگاه کنید.در می یابید که برای چرخاندن آن کمی مشکل دارید. و انگشتانتان به هم نزدیک می شوند.

به همین حالت انگشتانتان را کنترل کرده و سپس روی ساز قرار دهید.انگشت دوم و سومتان به هم می چسیند و انگشت کوچک شما کمی با فاصله تر قرار میگیرد. اما برای آنکه انگشت گذاری را اصولی بیاموزید نیاز به چند چیز دارید.

 1. چند نوار برای علامت گذاری : می توانید در تمامی فروشگاه های موسیقی و یا بصورت آنلاین از این نوارها خریداری کنید.
 2. یک تیونر دیجیتال که با آن نت ها را بسنجید
 3. یک مداد
 4. یک ویولن

ضمنا یادتان باشد که این آموزش ویولون در کنار آموزش های استادتان و ویدیوهای آموزشی باید استفاده شود. موسیقی و یادگیری آن یک پروسه ی حرفه ای است. آن را باید به دست اساتید سپرد.

چگونه انگشت گذاری ویولن پوزیسیون اول را انجام دهیم؟

پیش از آن که هر کاری انجام دهید ، اطمینان حاصل کنید که سازتان کوک باشد.
برای این کار می توانید از همان تیونری که گفتیم استفاده کنید. کوک ویولن نیز ” می ، لا، ر، سل” است. یادتان باشد برای اینکه نوارها را در جای درستشان قرار دهیم نیاز است که ساز کوکِ کوک باشد. پس چندین بار آن را چک کنید و مطمئن شوید که سازتان کوک است. بعد از آنکه سازتان را کوک کردید ، انگشت اولتان را بر روی سیم سل قرار دهید.

این کار را با کشیدن آرشه امتحان کنید.

محل قرار گیری انگشتان شما حدود سه سانت و اندی باید از آغاز سیم از پنجه ی ساز فاصله داشته باشد.هنگامی که انگشت خود را بر روی سیم سل گذاشتید. یکبار با آرشه روی سیم سل بکشید.تیونر را نگاه کنید. اگر انگشت شما در مکان درستی قرار داشته باشد ، تیونر باید ” لا” را نشان دهد. نت ” لا” پوزیسیون اول سیم ” سل” است.

اگر میبینید که تیونر ” لا” را نشان نمی دهد کمی جای دست خود را تغییر دهید تا دقیقا تیونر نت ” لا” را بطور کوک نشان دهد. بعد از آنکه تیونر “لا” را نشان داد کافیست با مداد آن نقطه از انگشتتان را علامت بزنید.سپس یک نوار بر روی آن کشیده و آن قسمت را بعنوان پوزیسیون اول از سیم ” سل” مشخص کنید.حالا دیگر می دانید که چگونه باید پوزیسیون اول را در سیم سل اجرا کنید.نگران نوار نباشید. به سازتان آسیب نخواهد زد.

اثر نوارها را می توان با یک دستمال تر از بین برد.

همین کار را باید بر روی دیگر سیم ها برای پوزیسیون اول و انگشت گذاری نخست انجام دهید.یادتان باشد ممکن است علامت هایتان غلط از آب در بیاید. شما چندین بار باید علامت هایتان را چک کنید تا ببینید دقیقا کجا جای اصلی نت انگشت اول است.

پس نگرانی به خودتان راه ندهید. چرا که این امر بسیار طبیعی است. ارتعاشات ساز ممکن است در هر حال کمی با نت مقصد شما بازی کند.این امر باعث می شود که شما در علامت گذاری کمی با مشکل برخورد کنید. اما اگر چند بار با تیونر چک کنید ، همه چیز درست در می آید.

برای دیگر انگشتان هم همین روند پیاده می شود.

برای انگشت دوم در پوزیسیون اول باید حدود یک و نیم سانت پایین تر از انگشت اول ، انگشت گذاری کنید.هنگامی که انگشتتان را گذاشتید ، تیونر را چک کنید.تیونر باید نت ” سی” را نشان دهد.بدین ترتیب شما می توانید نوار را جابجا کرده و علامت بعدی را ایجاد کنید و نوار بعدی را ببندید.انگشت بعدی را کمی بعد از انگشت دوم قرار دهید.نتی که انگشت سوم باید نشان دهد ، نت ” دو ” است.

 • در انگشت گذاری این انگشت کمی دقت کنید.
 • چندبار آن را چک کنید.
 • چون این انگشت و انگشت گذاری آن کمی خلاف جهت عضلانی دست است.
 • به همین دلیل تا عضلات به آن عادت کنند کمی طول می کشد.
 • انگشت چهارم نیز یک و نیم سانت بعد از انگشت سوم قرار می گیرد و ” ر” را نشان می دهد.
 • بدین صورت شما چهار انگشت را انگشت گذاری کرده اید و میتوانید با کوک درست پوزیسیون اول را اجرا کنید.

حال شما کل پوزیسیون را اجرا کرده اید.

 • یادتان باشد حالا که انگشت گذاری صحیح را آموخته اید ، یک نکته را از خاطر نبرید.
 • هرگز نباید به نوارها عادت کنید.
 • بعد از مدتی که انگشت گذاریتان اصلاح شد ، نوارها را کنده و جای آن ها را پاک کنید.
 • چالش انگشت گذاری روی ویولن آنچنان سخت هم نبود.
 • به همین راحتی شما با یک تمرین ساده می توانید ، انگشت گذرای صحیح داشته باشید. در ضمن اوایل تمرین تان ، شاید کمی دستتان درد بگیرد و یا عضلاتتان اذیت شوند. این امر طبیعی است چرا که حافظه ی عضلانی بدن هنوز به شرایط جدید عادت نکرده است.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟