صدای ویولن جدید بهتر است یا کهنه؟

توجه داشته باشید صدای ویولن های نو معمولا خوب بوده و هیچ نشانه ای دال بر ترک خوردگی دارا نمی باشند؛ البته این به آن معنا نیست که همه ویولن های نو، خوب و ایده آل هستند. از سوی دیگر این تصور که ویولن های قدیمی ، همیشه صدای بهتری دارند، تفکری کاملا نادرست است.

قیمت ویولن های قدیمی با صدای خوب از ویولن های نو، بیشتر است. هنگام خرید ویولن قدیمی باید خیلی مراقب بود که خرابی نداشته باشد چراکه ممکن است ظاهر خیلی خوبی داشته باشد اما هزینه تعمیر آن از ارزش ساز بکاهد.

باید به فروشنده ویولن های قدیمی اعتماد داشته باشید چراکه غیرممکن است متوجه تمام اشکالات یک ساز شوید. برای اغلب هنرجویان داشتن ویولن های قدیمی با قدمت ۸۰ سال یک رویا و بسیار جذاب است. خیلی ها مشتاق هستند تا یک ویولن قدیمی و تاریخی داشته باشند تا الهام بخش نوازندگی آنان باشد.

کودکان اغلب ویولن خود را براساس جلوه و براق بودن ویولن و قوه باصره خود انتخاب می کنند. یک ویولن قدیمی خوش صدا اما رنگ و رو رفته در نظر آنان کمتر از یک ویولن نو با ظاهر زیبا ارزش دارد. این مشکل برای کودکان به راحتی قابل حل نیست. چرا که گاهی کودک به خاطر داشتن یک ساز قدیمی از هم سن و سالان خود خجالت می کشد. برخی افراد نیز به دلیل برقراری رابطه احساسی و دلبستگی عاطفی با یک ساز،‌آن را خریداری می کنند.

صدای ویولن

ویولن شرکتی خوبه یا دست ساز

در حقیقت مهم این است که ویولن با کیفیت و به درستی ساخته شده باشد. بنابراین محل تولید چندان مهم نیست. با این وجود ویولن های آلمانی شاید بهترین انتخاب باشند (برای قدیمی ها ویولن های ایتالیایی) . این ویولن ها آنقدرها هم گران نیستند.

ساز باید صدای خوب بدهد. صدای خفه یا تیز نداشته باشد. کیفیت سیم ویولن در نوع صدا تاثیرگذار هستند. بهترین سیم ها، سیم های مصنوعی مدرن هستند؛ سیم های فولادی خوب نیستند. هنگام خرید ویولن های قدیمی مطمئن شوید که ترک، شکاف یا منفذی در کف یا روی ویلون نباشد. چنین آسیب هایی تاثیرمنفی روی صدای ویولن دارد. اغلب ویولن ها که به طور انبوه تولید می شوند، صدای خوبی دارند.

اندازه یک ویولن معیارهای خاص خود را دارد. اندازه متناسب برای یک ویولن ۴/۴ ، بدنه ویولن ۵/۳۵ تا ۳۶ سانتی متر ، ارتفاع دسته ۱۳ سانتی متر، قسمت فوقانی بدنه کنار دسته تا شکاف سوراخ f اف ، ۵/۱۹ سانتی متر است. این اندازه های ویولن های مدرن هستند و توسط تمام استادان پذیرفته شده اند.

مواد به کار رفته در ویولن مانند چوب افرا و صنوبر باید دارای خاصیت کشیدگی باشند درغیراینصورت ویولن خم شده یا شکاف و ترک برمی دارد.رنگ ویولن باید مبتنی بر الکل فرم باشد ؛ رنگ هایی مانند رنگ های نیترو که به سرعت خشک می شوند، پوسته پوسته شده و در نور جلوه بدی دارند.

 توصیه های مهمی برای خرید یک ویولن خوب

 

۱-در ابتدای امر به بدنه ساز دقت کنید.بدنه و سطح ویولن نباید کوچکترین ترکی داشته باشد چون ناخوداگاه روی صدای ساز تاثیر دارد.ضمنا هر چقدر ساز تیره تر بود باید این بررسی را دقیق تر انجام دهید چون ممکن است ترکهای ریزی وجود داشته باشد که به کمک مواد پر شده باشند.

۲-چوب آرشه ویولن باید کاملا صاف و بدون موج و انحنا باشد.این مسئله را با چشم میتوان دقیقا بررسی کرد طوریکه باید چوب آرشه کاملا موازی با موهای آرشه باشد.در غیر این صورت آرشه دیگری را خریداری نمایید تا در زمان آموزش ویولن به مشکل برنخورید..

۲-گریف ویولن تاب نداشته باشد و کاملا صاف باشد.این مورد را می توانید با دقت از کناره ها و روبرو بررسی نمایید.همچنین لبه های کناری ویولن از بالا یا پایین بیرون نزده باشند و به خوبی تراش خورده باشند.در غیر اینصورت هنگام تدریس ویولن توسط استاد دچار مشکل خواهید شد.

۳-گوشی های کوک ویولن را به دقت بررسی کنید.چون مهمترین شاخصه ویولن این است که بتواند کوک را نگه دارد.با کمی چرخاندن گوشی ها به دو طرف آنها را تست کنید که محکم باشند تا پس از کوک بتوانند پایدار بمانند، شل نشوند و اصطلاحا کوک خالی نکنند.این کار باعث می شود تا از ساز شما در کلاس ویولن صدای خوبی خارج شود.

۴-مشاهده می شود که اکثر خریداران از وجود برچسب اطلاعات ساز اطلاعی ندارند.این برچسب شامل اطلاعات کاملی از کمپانی تولید کننده،شخص یا کشور سازنده ویولن و همچنین سال تولید آن ساز می باشد که این برچسب را می توانید در سوراخ سمت راست صفحه ویولن مشاهده کنید.البته این سوراخ در اکثر ویولن های جدید حذف شده و به ناچار باید اطلاعات ساز را از خود فروشنده بپرسید.

۵-در هنگام خرید ویولن به سایز آن توجه کنید.معمولا برای تدریس خصوصی تا سن ۶ سالگی از ویولن سایز ۱/۴ و از ۶ تا ۸ سال ویولن سایز ۲/۴ ، از۸ تا ۱۰ سال از ویولن سایز ۳/۴ و بالاتر از ۱۰ سال سایز ویولن بزرگ یا همان ۴/۴ استفاده می شود.

۶-سعی کنید همراه خود از یک استاد ویولن بهره بگیرید تا ایشان به کمک بررسی بدنه ویلن و گوش کردن صدای آن بتواند از بین چند ساز،ویولن مناسب و خوش صدایی را برای شما انتخاب کند یا اگر به تنهایی برای خرید ساز به فروشگاه رفته اید حتما با فروشنده طی کنید که به شرط تایید ساز توسط استاد ساز را خریداری میکنم و در غیر این صورت مرجوع یا تعویض میکنم.البته حق کارشناسی استاد را فراموش نکنید!!

۷-در هنگام خرید ویولن به دنبال ارزان یا گران بودن آن نباشید و به این نکته توجه داشته باشید که هر سازی که گرانتر بود لزوما نمی تواند ساز خوبی باشد چون تولید کنندگان می توانند به راحتی با رنگ آمیزی و سوار کردن قطعات چوب روی هم ظاهر ساز را زیبا کنند و یا بالعکس ارزان بودن یک ساز دلیلی بر کیفیت پایین صدا نیست.

۸-ساز سلامت فنی داشته باشد مثلا اکشن پایین باشد و بهتر است که از برند آلمانی باشد،پل دقیقا در جای خودش قرار داشته باشد و اصطلاحا نیفتاده باشد و همچنین گوشی ها سالم باشند.

۹-بهترین چوب برای ساخت ویولن و قطعات مرتبط آن از چوب آبنوس،صنوبر،بید،افرا و بلسان بنفش می باشد و مابقی معمولا ارزانتر بوده و کیفیت پایین تری نیز دارند.

۱۰-و نکته آخر اینکه اگر می خواهید یک ویولن خوب تهیه کنید سعی کنید از برندهای ایتالیایی یا آلمانی باشد که معمولا قیمت ویولن ایتالیایی بالای ۵ میلیون و ویولنهای آلمانی بالای ۳میلیون می باشد البته برخی برندهای چینی نیز در بازار با مارک TF می باشد که کیفیت و قیمت مناسبی دارند.

این برند چینی از پرفروش ترین ها بوده و قیمت مناسب،کیفیت مطلوب و صدادهی خوب از مشخصه های آن می باشد.صفحه روی ساز از صنوبر ساخته شده و جنس چوب پشت،کناره ها و دسته از چوب افرا هستند و برای شروع آموزش موسیقی طراحی شده اند.شروع قیمت آن در هنگام نوشتن این مطلب از۴۰۰هزارتا ۲ میلیون تومان متغیر است.

 

مقالات دیگر:

 

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟