آموزش ویولن کودکان

آموزش ویولن کودکان ،عشق وعلاقه و حوصله بسیار زیادی نیاز دارد و با صبر و حوصله و مهربانی ؛ مبانی و اصول اولیه موسیقی وتئوری موسیقی را میبایست با روشهای مناسب کودکان و با قصه و بازی به آنها آموزش داد.

با توجه به مشکل بودن یادگیری ویولن، آموزش باید به صورت پله پله و با برنامه ریزی دقیق و متنوع و مدون باشد ،که کودک ضمن لذت بردن از آموختن موسیقی ، احساس پیشرفت و رضایت از آموزش داشته باشد. ایجاد علاقه و انگیزه و ارتباط خوب بین هنرجو وهنر آموز، سبب تسهیل در امر آموزش می شود و تمرین و آموزش شیرین تر می گردد.

آموزش ویولن کودکان

اجزای ویولن

۱-پیچک یا حلزونی
۲-گوشی
۳- شیطونک
۴-دسته ویولشن
۵- گریف
۶- صفحه رویی ویولن
۷-صفحه پشتی ویولن
۸-کلاف
۹-شکاف صدا یا سوراخ صدا
۱۰ خرک
۱۱-سیم گیر
۱۲-دکمه سیم گیر
۱۳-کلاف دور یا زه یا نوا
۱۴-پل
۱۵- تاندوم با پیچ تنظیم کوک
۱۶-پیچ تنظیم آرشه
۱۷- پاشنه آرشه یا موگیر ارشه
۱۸- سیم پیچ تزیینی آرشه
۱۹-چوب آرشه
۲۰-سر آرشه
۲۱-موهای آرشه

توضیحات تئوری

-برای ثبت کردن صداهای موسیقی در نرم افزار آموزش ویولن کودکان به علامت های قراردادی احتیاج داریم این علامت ها نشانه های نت خوانی می گویند.
– کل صدا های موسیقی در نرم افزار آموزش ویولن کودکان از بم ترین تا زیر ترین صداها فقط دارای ۷ نام می باشد که به هر کدام نت گفته می شود. اسم های این هفت نت به این صورت می باشد : دو، ر،می، فا، سل ، لا ،سی
– برای ثبت کردت صدا های موسیقی در نرم افزار آموزش ویولون کودکان از خط های حامل به کار برده می شود . خط های حامل ۵ خط موازی می باشند که از پایین به بالا شمارش می شوند فاصله هر دو خط حامل میان خط نام گذاری می شود . نت های موسیقی در نرم افزار آموزش ویولن کودکان روی خط های حامل یا دربین خط های تحریر می شود.

آموزش ویولن کودکان

-جهت خواندن صداهای موسیقی در نرم فزار آموزش ویولن کودکان به یک مبنا نیاز داریم به این مبنا کلید گفته می شود مکانی که کلید درآن واقع می شود اسم یکی از نت های موسیقی مشخص می شد. با کمک این نت موسیقی مبنا مکان تحریر نت های موسیقی دیگر هم مشخص می شوددر نرم افزار آموزش ویولن کودکان از کلید سل استفاده خواهد شد . این کلید برروی حامل شماره ۲ واقع می شود .

آموزش موسیقی

-به دلیل وسعت صدا های موسیقی در نرم افزار آموزش ویلن کودکان برای نمایش دادن نت های موسیقی زیر تر یا بم تر از محدوده نت های تصویر بالا از خط هایی به اسم خط های اضافی به کاربرده می شود .شکل این خط ها در تصویر پایین نمایش داده می شود.

-در آموزش موسیقی صداها دارای کش های متفاوتی می باشند و هر حرکت غیر از یک افت و خیز نمی باشد ارزش و کش نت های موسیقی نسبت به مبنا در شکل زیر نمایش داده می شود.

– در بخش هایی از یک قطعه موسیقی ما به سکوت نیاز داریم سکوت ها هم مثل اصوات شامل کشش های مختلفی می باشد. در تصویر پایین شکل انواع متفاوت سکوت در پایین انواع متفاوت نت موسیقی نمایش داده می شود.

-هر قطعه موسیقی به بخش های کوچکتری به اسم میزان قسمت می شود و در داخل میزان هم تقسیمات کوچکتری به اسم ضرب می باشد که هر میزان گروهی از این ضرب ها را در خود قرار می دهد این تقسیم بندی به وسیله خط های عمودی به اسم خط میزان تشخیص داده می شود. انواع و تعداد ضرب های هر میزان هم با میزان نما تشخیص داده می شود. دو خط عمودی که در آخر یک قطعه موسیقی کشیده شده است دو لا خط پایان اسم گذاری می شود .دقت کنید که در دو لا خط پایان خط اخر تقریبا ضخیم تر از خط اول می باشد.

علامت میزان نما در آغاز قطعه همیشه واقع می شود در میزان نما دو عدد تحریر می شود که تعداد ضرب ها و کشش واحد ضرب را در هر میزان نمایش می دهد .

روش دیگر تحریر میزان نما مثل پایین می باشد که فهمیدن این نوع نوشتن میزان نما برای همه راحت تر و بهتر می باشد.

 

مقالات دیگر:

 

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟