استاندارد اندازه های ویولن چگونه است؟

اندازه ی ویولن را معمولا به صورت کسر بیان می کنند.این اندازه از۴/۴ شروع می شود و سپس به۳.۴ و۱.۲ و۱.۴ و ۱.۸ و۱.۱۰ و۱.۱۶و۱.۳۲.هرچه این کسرها کوچک تر می شوند اندازه ی ویولن نیز کوچک تر می شود.پس بزرگترین اندازه دربازار ۱.۲و۳.۴و۴.۴ است که در بازار از دیگر اندازه ها رایج تر هستند.

توجه داشته باشید این کسرها با اندازه واقعی ویولن ها وباهم دیگر نسبت مستقیمی ندارد به مثال یک ویولن ۱.۲

نصف ویولن۴.۴ نیست!به عنوان باید توضیح دهم که اندازه ی ویولن ۴.۴از ابتدا تا انتها صفحه ی رویی یازیرین۳۵سانتی متر یا۱۴ اینچ است ولی ۳.۴ ۳۳سانتی مترو۱.۲ ۳۰ سانتی متر است.حالا می توانید با اندازه گیری ساز خود از اندازه آن باخبر شوید.

جالب است بدانید که در بازار ویولنی است به نام ladyis violin که کمی از ویولن ۴.۴کوچک تر است.قابل ذکر است که در بازار این ویولن به اندازه ی ۷.۸با اندازه ی حدودا۵.۱۳ اینچ اما کیفیت صدای آن درحد ۴.۴ است.که برخی از نوازندگان زن این اندازه را ترجیح می دهند زیرا دارای کیفیت عالی و مهار کردن آن راحت تر است البته برخی از این نوع ویولن ها گران و قیمت بالایی دارند.

عوامل تعیین کننده اندازه ویولن

مهم ترین کار این است که شما در هنگام نواختن و گرفتن ساز راحت باشیدو مهار کردن آن برشماامکان پذیر باشد. اما از آنجایی که گاه هنرجویان به خاطر طبیعت این ساز که گرفتنش نسبت به خیلی از سازهای دیگر به تکنیک و مراقبت بیش تری نیاز دارد در گرفتن ساز مشکل پیدا می کنند و این را به مناسب نبودن اندازه ی ساز می گذارند ولی گاه نیز هنرجو تمام سعی خودش را می کند اما واقعا اندازه ی ویولن برای او مناسب نیست و هنرجو قربانی می شود.

روش گردن وکف دست:

دست چپ خود را کاملا باز و کشیده بالا آورید فاصله ی بین گردن خود تا وسط کف دست چپ خود را اندازه بگیرید.واندازه را با اندازه های زیر به صورت اینچ مقایسه کنید:(هر اینچ۲.۵۴ سانتی متر)

۴.۴۲۳

۴.۳۲۲

۲.۱۲۰

۴.۱

۵.۱۸

۸.۱

۵.۱۶

۱۰.۱۷۵

۱۶.۱

۱۴

گردن-مچ:

برخی از هنرآموزان می گویند اندازه ی مچ دست تا گردن بهتر است.اندازه ای که از این روش بدست می آید کمی از اندازه های بالا کمتر است. در حقیقت اگر بر اساس روش۲ ویولن خود را انتخاب کنید ویولن انتخاب شده کوچکتر و گرفتنش راحت تر و آسان تر خواهدبود.

 سن

در این روش براساس سن شما اندازه ویولن را به شما پیشنهاد می کنم.سن خودرا با ارقام زیر مقایسه کنید تا ببینید چه اندازه ای برای شما مناسب است.

۱۲ سال و به بالا ۴.۴

۱۰-۱۱سال ۳.۴

۸-۹ سال ۱.۲

۶-۷سال ۱.۴

۵-۶سال ۱.۸

۵-۴سال ۱.۱۰

کمتر از سه سال ۱.۱۶ و ۱.۳۲

دست حلزونی

برخی از هنرآموزان می گویند اگر اندازه ی ویولن مناسب باشد نوازنده باید بتواند درحالت صحیح نواختن را به خوبی و به راحتی لمس کند یا انگشتان دست چپش قسمت حلزونی (مارپیچی) ویولن که در بالای جعبه گوشی است لمس کند.

البته ابتدا هم گفتم شما باید در گرفتن ساز احساس راحتی کنید.البته روش های بالا تقریبی است و منظور به انتخاب ویولن خوب است.

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کیند.
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟