آموزش نواختن ویولن

ساز ویولن یکی از سازهای زهی ایرانی است که با آرشه نواخته می‌ شود ما در این مقاله سعی داریم آموزش نواختن ویولن را آموزش دهیم . در ابتدا بحث باید بگوییم که ساز ویلن یک ساز بسیار سخت و پیچیده ای و نمی توان بدون استاذد آن را آموزش دید شاید بتوان به صورت مبتدی و به اصطلاح برای دل خودتان بزنید و اما اگر می خواهید ان را به طور حرفه ای بنوازید باید با یک استاد آن را بیاموزید.

در کل هنرجو باید مرجعی داشته باشد که توسط آن کنترل شود و مشکلات خود را رفع کند و این نیاز فقط توسط استاد حضوری رفع می شود.

اصول آموزش نواختن ویولن

نحوه قرار گیری درست مچ دست

در ابتدا ویولن را بر روی شانه قرار می دهید . سپس دستتان را از کنار بدن بالا آورده و بر روی دسته ویولن و شیطانک قرار می دهید

نحوه قرار گیری مچ دست برای هنرجویان مبتدی

در ابتدای نواختن ساز ویولن ، لازم است که نوازنده برای نواختن آن ، مچ دستش را به سمت بیرون بصورت شکسته قرار دهد .

البته هنرجویان باید توجه کنند که این کار که در ابتدا اجبار و ضروری است اما با گذشت ۳ – ۴ سال تمرین ، دست به آزادی عمل خودش می رسد و دیگر اجبار به این کار نیست .

نحوه قرار گیری اشتباه مچ دست

در این حالت نوازنده مچ دست را به سمت داخل ، بصورت شکسته قرار می دهد و فرم کلی دست را به هم می ریزد . ( که کاملا اشتباه است )

نحوه قرار گیری درست آرنج و ساق دست

برای نواختن ساز ویولن لازم است تا دست هنرجویان در راستای بدن ( نه جلوتر ونه عقب تر از بدن ) و زاویه آرنج دست بصورت یک زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرد .

 نحوه قرار گیری درست انگشتان دست

در هنگام نواختن ویولن نیز لازم است که انگشتان دست نیز به فاصله نیم سانت از گریف ، در بالای گریف و بصورت خمیده حلالی شکل قرار بگیرند . ( هنرجویان باید توجه کنند تا اسخوان چهار انگشت دست چپ بخصوص انگشت کوچک نباید به سمت بیرون شکسته و یا برآمده باشند ) البته قرار گیری درست انگستان مستلزم تمرین زیاد و درست است .

دقت بر روی نحوه قرارگیری درست انگشت کوچک بسیار مهم است چرا که ممکن است هنرجویان بعد از مدتی برای پیدا کردن جای مشخص آن ، دچار مشکل شوند .

در هنگام نواختن ساز ویولن باید توجه کنید که به هیچ عنوان اسخوان دست بر آمده نباشند تا هر انگشت در بالای بخشی که قرار دارد فرود بیاید و روی گریف قرار گیرد . به همین دلیل هر چه دست به سمت گریف مایل تر باشد ، استخوان ها نیز کم تر بر آمده می شوند .

نحوه قرارگیری درست انگشت شست

لازم است هنر جویان در هنگام نواختن ویولن ، شست انگشت خود را بگونه ای قرار دهند تا دستشان دچار انقباض نشود و انگشت گذاری را براحتی انجام دهند . همچنین توجه کنید که در هنگام نواختن هیچ گاه شست دستتان را سفت نکنید . البته این کار ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد اما با تمرین و تکرار بسیار مشکل رفع می شود .

در هنگام نواختن ساز ویولن ، نوازنده نباید انگشت شست را به سمت بیرون بر آمده کند چرا که با این کار دست ، فرم اصلی خودش را از دست می دهد و منقبض می شود .

نکاتی درباره آموزش نواختن ویولن

 

دلایل ایجاد استرس در نواختن

داشتن انقباضات عضلانی و همچنین استرس در هنگام نواختن را در هنگام تمرینات کم تر متوجه می شویم ٬ چرا که در تمرینات خانه به این مشکل دچار نمی شویم؟ وچرا وقتی که در اجرای کنسرت و نواختن در برابر دیگران این استرس در نوازنده دیده می شود؟

تمرینات طولانی و بدون استراحت

بعد از یک وقفه کوتاه یا طولانی مدت یا هنگامی که به تعطیلات رفته اید و دور از ساز هستید بعد از آن یک تمرین کافی و طولانی نباید انجام بگیرد بلکه باید بتدریج بر مقدار تمرین خود اضافه نمایید.

انجام تمرینات با فشار آوردن بیش از حد برروی انگشتان و ساز ویا پرت کردن با فشار انگشتان بالاخص هنگامی که می خواهید با صدای بلندتری بنوازید.

تحت تاثیر قرار گرفتن از استیل و نوازندگی سایر نوازندگان و خطر قبول اینکه همه نوازندگان می توانند تمرینات هم اندازه ای داشته باشند.

عوض کردن محل تمرین.

طرز برخورد نامناسب با استاد ٬ خانواده و دوستان.

انتخاب ورزشی نامناسب و فعالیت هایی که شاید به موسیقی ربطی نداشته باشد اما تاثیر فراوانی در نوازندگی شما دارد.

 
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟