آموزش نواختن ویولن

ساز ویولن یکی از سازهای زهی ایرانی است که با آرشه نواخته می‌ شود ما در این مقاله سعی داریم آموزش نواختن ویولن را آموزش دهیم . در ابتدا بحث باید بگوییم که ساز ویلن یک ساز بسیار سخت و پیچیده ای و نمی توان بدون استاذد آن را آموزش دید شاید بتوان به صورت مبتدی و به اصطلاح برای دل خودتان بزنید و اما اگر می خواهید ان را به طور حرفه ای بنوازید باید با یک استاد آن را بیاموزید.

در کل هنرجو باید مرجعی داشته باشد که توسط آن کنترل شود و مشکلات خود را رفع کند و این نیاز فقط توسط استاد حضوری رفع می شود.

 

اصول آموزش نواختن ویولن

نحوه قرار گیری درست مچ دست

 

در ابتدا ویولن را بر روی شانه قرار می دهید . سپس دستتان را از کنار بدن بالا آورده و بر روی دسته ویولن و شیطانک قرار می دهید

نحوه قرار گیری مچ دست برای هنرجویان مبتدی

 

در ابتدای نواختن ساز ویولن ، لازم است که نوازنده برای نواختن آن ، مچ دستش را به سمت بیرون بصورت شکسته قرار دهد .

 

البته هنرجویان باید توجه کنند که این کار که در ابتدا اجبار و ضروری است اما با گذشت ۳ – ۴ سال تمرین ، دست به آزادی عمل خودش می رسد و دیگر اجبار به این کار نیست .

 

نحوه قرار گیری اشتباه مچ دست

 

در این حالت نوازنده مچ دست را به سمت داخل ، بصورت شکسته قرار می دهد و فرم کلی دست را به هم می ریزد . ( که کاملا اشتباه است )

نحوه قرار گیری درست آرنج و ساق دست

 

برای نواختن ساز ویولن لازم است تا دست هنرجویان در راستای بدن ( نه جلوتر ونه عقب تر از بدن ) و زاویه آرنج دست بصورت یک زاویه ۹۰ درجه قرار بگیرد .

 نحوه قرار گیری درست انگشتان دست

 

در هنگام نواختن ویولن نیز لازم است که انگشتان دست نیز به فاصله نیم سانت از گریف ، در بالای گریف و بصورت خمیده حلالی شکل قرار بگیرند . ( هنرجویان باید توجه کنند تا اسخوان چهار انگشت دست چپ بخصوص انگشت کوچک نباید به سمت بیرون شکسته و یا برآمده باشند ) البته قرار گیری درست انگستان مستلزم تمرین زیاد و درست است .

دقت بر روی نحوه قرارگیری درست انگشت کوچک بسیار مهم است چرا که ممکن است هنرجویان بعد از مدتی برای پیدا کردن جای مشخص آن ، دچار مشکل شوند .

در هنگام نواختن ساز ویولن باید توجه کنید که به هیچ عنوان اسخوان دست بر آمده نباشند تا هر انگشت در بالای بخشی که قرار دارد فرود بیاید و روی گریف قرار گیرد . به همین دلیل هر چه دست به سمت گریف مایل تر باشد ، استخوان ها نیز کم تر بر آمده می شوند .

نحوه قرارگیری درست انگشت شست

 

لازم است هنر جویان در هنگام نواختن ویولن ، شست انگشت خود را بگونه ای قرار دهند تا دستشان دچار انقباض نشود و انگشت گذاری را براحتی انجام دهند . همچنین توجه کنید که در هنگام نواختن هیچ گاه شست دستتان را سفت نکنید . البته این کار ممکن است در ابتدا کمی سخت باشد اما با تمرین و تکرار بسیار مشکل رفع می شود .

در هنگام نواختن ساز ویولن ، نوازنده نباید انگشت شست را به سمت بیرون بر آمده کند چرا که با این کار دست ، فرم اصلی خودش را از دست می دهد و منقبض می شود .

 

نکاتی درباره آموزش نواختن ویولن

 

دلایل ایجاد استرس در نواختن

داشتن انقباضات عضلانی و همچنین استرس در هنگام نواختن را در هنگام تمرینات کم تر متوجه می شویم ٬ چرا که در تمرینات خانه به این مشکل دچار نمی شویم؟ وچرا وقتی که در اجرای کنسرت و نواختن در برابر دیگران این استرس در نوازنده دیده می شود؟

 

تمرینات طولانی و بدون استراحت

 

بعد از یک وقفه کوتاه یا طولانی مدت یا هنگامی که به تعطیلات رفته اید و دور از ساز هستید بعد از آن یک تمرین کافی و طولانی نباید انجام بگیرد بلکه باید بتدریج بر مقدار تمرین خود اضافه نمایید.

انجام تمرینات با فشار آوردن بیش از حد برروی انگشتان و ساز ویا پرت کردن با فشار انگشتان بالاخص هنگامی که می خواهید با صدای بلندتری بنوازید.

تحت تاثیر قرار گرفتن از استیل و نوازندگی سایر نوازندگان و خطر قبول اینکه همه نوازندگان می توانند تمرینات هم اندازه ای داشته باشند.

عوض کردن محل تمرین.

طرز برخورد نامناسب با استاد ٬ خانواده و دوستان.

انتخاب ورزشی نامناسب و فعالیت هایی که شاید به موسیقی ربطی نداشته باشد اما تاثیر فراوانی در نوازندگی شما دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *