چه ارتباطی بین سایز ویولن و نوازندگی دارد؟

آیا سایز ویولن نقشی در نوازندگی ما دارد؟ آیا ویولن های بزرگ صدای خوبی از آن در می آید یا ویلن های کوچک ؟ در این مقاله به شما خواهیم گفت که سایز ویولن چه ارتباطی با نوازندگی دارد و همچنین برای شما عزیزان خواهیم گفت که استانداردهای این سایز باید چقدر باشد پس با ما همراه باشید. 

سایز ویولن برای سنین مختلف

۱/۱۶ – مناسب برای کودکان ۳ تا ۵ ساله. با بازوی طول ۱۴ تا ۱۵ ۳/۸ اینچ.

۱/۱۰ – همچنین برای نوازندگان جوان ۳ تا ۵ ساله، با بازوهای طول ۱۵ ۳/۸ تا ۱۷ اینچ

۱/۸ – باز هم برای علاقه مندان به ویولن جوان ۳ تا ۵ ساله با بازوهای طول ۱۷٫۱ تا ۱۷٫۵ اینچ.

۱/۴ – با طول بازو ۱۷٫۶ تا ۲۰ اینچ، این ویولن مناسب کودکان ۴ تا ۷ ساله است

۱/۲ – برای کودکان سنین ۶ تا ۱۰ سال، با بازوهای طول ۲۰ تا ۲۲ اینچ.

۳/۴ – کودکان ۹ تا ۱۱ ساله با بازوهای طولانی ۲۲ تا ۲۳٫ ۵ اینچ با این ویولن از این اندازه لذت خواهند برد

۴/۴ و یا Violin Full Size – برای ویولونیست های سن ۹ و بالاتر با بازوهای طولی ۲۳٫۵ و بالا. این اندازه برای بزرگسالان است.

اصول کلی سایز ویولن

اصل کلی این است که شما به عنوان نوازنده در هنگام گرفتن و نواختن ساز احساس راحتی کنید و مهار ان برای شما به سهولت امکانپذیر باشد اما از انجایی که گاه هنرجویان خود (به خاطر طبیعت این ساز که گرفتنش نسبت به خیلی از سازهای دیگر به تکنیک و مراقبت بیشتری نیاز دارد)در گرفتن ساز مشکل دارند و این را به اشتباه به حساب اندازه ویلن می گذارند و گاه نیز هنرجو تمام سعی خود را می کند اما ویولن اندازه مناسبی ندارد و هنرجو قربانی می شود من در این جا روش هایی برای ازمایش درستی اندازه ساز بیان می کنم با در نظر گرفتن همه انها امکان ندارد در انتخاب ویلن مناسب اشتباه کنید.

روشهای گرفتن ویولن

روش اول

دست چپ خود را کاملا باز و کشیده بالا اورید سپس فاصله بین گردن خود تا وسط کف دست چپ خود را اندازه بگیرید .این اندازه را یادداشت کنید و با اندازه های زیر مقایسه کنید:(اندازه به اینچ ۱ اینچ=سانتیمتر۲.۵۴)

۴/۴ ۲۳
۴/ ۳ ۲۲
۲/۱ ۲۰
۴/۱ ۵/۱۸
۸/۱ ۵/۱۶
۱۰/۱ ۱۵
۱۶/۱ ۱۴

روش دوم

در اصل مشتق از روش اول است برخی هنراموزان میگویند اگر اندازه بین گردن تا مچ دست چپ را اندازه بگیرید بهتر است اندازه ای که از این روش به دست می اید کمی از اندازه های بالا(سمت چپ)کمتر است .در حقیقت اگر بر اساس روش دوم ویلنی انتخاب کنید ویلن انتخاب شده کوچکتر و گرفتنش راحتر خواهد بود.

روش سوم

در این روش بر اساس سن شما اندازه ویلن را به شما پیشنهاد می کنیم. سن خود را با ارفام زیر مقایسه کنید تا ببینید چه اندازه ای برای شما مناسب است.

۴/۴ ۱۲ سال و بیشتر
۴/۳ ۱۱-۱۰
۲/۱ ۹-۸
۴/۱ ۷-۶
۸/۱ ۶-۵
۱۰/ ۱ ۵-۴
۱۶/۱ ۳ و کمتر

روش چهارم

برخی از هنراموزان می گویند اگر اندازه ویلن مناسب باشد هنرجو باید بتواند (در حالی که ویلن را در حالت صحیح نواختن گرفته)با انگشتان دست چپش قسمت حلزونی یا مارپیچی ویلن (که در بالای جعبه گوشی است) را به راحتی لمس کند .

شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کیند.

مقالات مرتبط با اموزش ویولن:

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟