سازنده ویولن و ویژگی های متمایز کننده آن

صرف نظر از حفظ و تبیین آثار بی نظیر موسیقی، ساخت ویولن هنریست که فراموش شده و یا تقریبا مورد بی توجهی قرار گرفته است. از اولین مراحل ساخت، ویولن تجسمی از فرازمندترین ایده آلهای هنر بوده است. ساخت ویولن چیزی فراتر از یک هنر دستی است و چیزی بیش از ساخت ویولن را در خود دارد. سازنده ویولن باید درحوزه های فراوانی از فنون به درجه مهارت و استادی دست یابند. سازنده باید نسبت به فنون ذیل احاطه داشته باشد .

به عنوان یک صنعتگر چوب:

 در میان سازندگان هنرهای دستی چوبی، ساخت ویولن یک سر وگردن بالاتر از دیگر صنایع دستی چوبی می باشد و همیشه به خاطر ظرافت در تراش ها وارتباط مستقیمش با رسوم و روشهای گذشته غبطه برانگیز بوده است. مقدار مهارت،آگاهی واستنباطی که فرد باید کسب کند افقی بر افسانه رازهای ناگشوده باز می کند.

به عنوان طراح و معمار:

 طراحی آلات موسیقی و بدنه اش تنها بستگی به خطوط و سطوح مواج آن دارد که آنقدر تراشیده و پرداخت می شود تا به سَبکی،قوت و انعطاف پذیری مطلوب و مورد نظر سازنده برسد. دانش مربوط به مواد اولیه و توانایی در درک نقاط ضعف و قوت چوب شرطی اساسی و بنیادی برای یک سازنده ی ویولن است. طراحی و انتخاب چوب، ماهیت های کار در یک اثر هنری را مشخص میکند.

سازنده ابزار:

یک سازنده ویولنبنا به شرایط و نوع نیاز، ابزار های تخصصی خود را ساخته و در حفظ و نگه داری آنها می کوشد. مغارها،رنده ها و… باید همیشه تیز و آماده ی کار نگه داشته شوند.

ابزار های دیگر همچون لیسه ها نیز نیازمند تیز شدن با زاویه ی خاص خود هستند.

به عنوان یک صوت شناس و متخصص آکوستیک:

سازنده ویولن با اتکا بر حافظه و غریزه، از طریق تنوعات کنترل شده ی جزئی در مدل ،معماری و ابعاد  در پی بهبود صدای ساز می باشد. او قادر است با نواختن این ساز کوچک که کمتر از یک پوند وزن دارد دور ترین صندلیهای سالن کنسرت را سرشار از موسیقی نموده و حالات آتشینِ آن قطعه موسیقی را با جزئی ترین احساسات و شور  به گوش هر شنونده ای رساند. شرایط مناسب آکوستیک یک ویولن بیشتر بستگی به حجم صدای آن دارد. بلندی صدا در زیر گوش نوازنده به این معنی نیست که ویولن به خوبی این قدرت را مشخص می کند. پیچیدگی و غنای صدای ساز و اصوات موسیقی چیزی است که قدرت و شیرینی را به یک ویولنِ خوب منتقل می کند. هنر آلت موسیقی صدای مخصوص به خود و متفاوت از دیگر ساز ها را دارد.

به عنوان موزیسین:

 سازنده ویولن باید گوش خود را برای درک صدای بهتر و نیاز های نوازندگان تربیت نموده و آن را تقویت نماید. خوب نواختن ساز برای گوش فرا دادن به تنظیم و تطبیق ظرافتهای آن یک ضرورت محسوب می شود که در واقع دستیابی به تنظیم و تطبیق کامل دسته، تخته ی انگشت گذاری،گوشی ها، خرک و… را برایِ سازنده ویولن ممکن می سازد که یک نوازنده با آنها ارتباط بسیار نزدیکی دارد.

به عنوان متخصص رنگ:

تهیه و تدارک ترکیبات رنگ شامل روغن ها،پوشش دهنده ها، صیقل دهنده ها ،پختن و ترکیب رزین ها و تهیه لاک های رنگی می شود.

به عنوان تعمیرکار و ترمیم کننده:

 تعمیر و تنظیم مناسب یک ویولن نه تنها نیازمند روشها و تکنیکهای خاص مورد استفاده در هنر می باشد بلکه فرد می بایست فنون متنوعی از ساخت و تکنیک های تخصصی که در طول ۳۰۰سال گذشته گسترش داشته را با خود به همراه داشته باشد. فرصت مطالعه و بررسی آثار اساتید درجه یک گذشته به فرد این امکان را می دهد تا موفقیت های آثار اینگونه افراد (و همچنین کمبود ها ) را تحلیل نموده و بررسی نماید که هر کدام از سازندگان یا مدرسه آموزش ساخت آلات موسیقی به چه میزان از آن بهره مند شده اند.

به عنوان تاجر و فروشنده :

شاید این مسئله موجب خوشنودی نباشد ولی یک سازنده ویولن می بایست فروشنده تولیداتش نیز باشد. سازندگان این فرصت را دارند که بطور مستقیم با مشتری در ارتباط باشند که اغلب بر اساس حق کمیسیون ثابت این همکاری انجام می پذیرد. در طول زمان ارتباط نزدیکی میان سازنده، نوازنده و کارشناس ساز به وجود می آید که با همکاری یکدیگر طرحی را انتخاب می کنند که پاسخگوی نیاز های نوازنده باشد. پس از فروش ساز و زمانی که ساز در دست نوازنده است، سازنده ویولن همیشه برای انجام تعمیرات،تنظیمات و تغییرات ضروری در دسترس می باشد.

آموزش های تکمیلی

هنر زیبای ساخت ویولن نیازمند تجربه ای به پهنای طول عمر آدمیست. اگرچه اکثر آن از طریق کوشش و تلاش یک فرد به دست می آید، با این وجود مراحل ابتدایی به تحصیل آکادمیک وی مرتبط می گردد. دو تا چهار سال کارورزی در یک کارگاه و یا یک مدرسه ی ساز سازی به فرد کمک می کند که فنون اولیه و ابتدایی کار را به دست آورد.

برای اینکه شخص برای خود کارگاهی را برپا کند دو یا چهار سال حضور در کنار استاد امری ضروریست. پیشرفت بیشتر با مطالعه و بررسی آلات موسیقی تاریخی و همچنین ارتباط و رد و بدل اطلاعات با نوازندگان، سازندگان، موزوسین ها و همکاران در طول جلسات و سمینار ها به دست می آید.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟