آموزش ساز ویولن

آموزش ساز ویولن از شیرین ترین آموزش های موسیقی است. با اینکه ویولون به ظاهر ساز کوچکی است اما بدون شک یکی از تاثیرگذارترین سازهای تاریخ موسیقی بوده است و قطعات بی شماری برای این ساز چه در اجرای سولو و چه اجرای گروهی و با ارکستر نوشته شده است.نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به‌طور جمعی و انفرادی بسیار پراهمیت است.

ویولن ساز زهی و آرشه ای است. این ساز کوچک‌ترین عضو سازهای زهی-آرشه‌ای است و اصالت این ساز به کشور ایتالیا بر می‌گردد.

اصوات سیم‌های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ،این ساز قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید. از معروف ترین نوازندگان این ساز می‌توان به آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی، آهنگساز و نوازنده معروف ایتالیایی، اشاره کرد.


درباره ساز ویولن

معمولا برای نواختن،ویولن روی شانه چپ قرار می گیرد و با آرشه­ ای که در دست راست نوازنده است، نواخته می شود .

تاریخچه ویولن

تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی بازمی‌گردد. بسیاری معتقدند که این ساز نمونه تکمیل شده ساز رباب است.رباب، سازی است که بعدها وقتی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد و به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. برخی بر این باورند که از کشورهای عربی آمده‌است. فرم‌های اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با سه سیم سرآغاز ساز تکامل یافته در سال‌های آینده شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد این ساز به صورت تکامل یافته دیده می‌شود.

از اولین سازندگان ویولن می‌توان به گاسپارو برتولتی ایتالیایی نام برد، که در برخی موارد وی را مخترع این ساز می‌دانند. از شاگردان مشهور گاسپارو برتولتی آندره آماتی بود که او هم بهترین سازنده ویولن در سطح جهان یعنی آنتونیو استرادیواری ایتالیایی را پرورش داد.

ویولن ایرانی یا کلاسیک کدام بهتر است؟

بسیاری از دوست­داران ویولن به یادگیری و اجرای موسیقی ایرانی ( موسیقی سنتی ، آواز و تصنیف ایرانی ) بر روی این ساز خوش آهنگ علاقه مند هستند . این علاقه مندان عزیز باید بدانند که هر سازی را ابتدا باید به روش خودش یاد گرفت. ویولن سازی غیر ایرانی است و با متد آموزش غربی باید به استقبالش رفت.

لازم است با آموزش سبک کلاسیک شروع کنید تا برای نواختن ساخته شوید. موسیقی ایرانی را گوش دهید و به خوبی فراگیرید تا نواخته هایتان به موسیقی ایرانی نزدیک تر شود و بیشتر به دل بنشیند . اگر می خواهید موسیقی ایرانی را دلنشین بنوازید باید حداقل یک دور کامل ردیف های ویولن ایرانی را در موقعیت مناسب یاد بگیرید .برای مطالعه ی آموزش های بیش تر می توانید بخش آموزش موسیقی کلاسیک را مطالعه کنید.

مهم ترین بخش آموزش ویولن تمرین است

به این نکته توجه کنید که انسان ها در اثر تکرار می آموزند. در هر سنی که باشید با تمرین و اختصاص وقت کافی می توانید مهارت لازم را برای نواختن این ساز و لذت بردن از آن به دست آورید. پس از علاقه که شرط لازم برای شروع یادگیری است، داشتن حوصله و برنامه ریزی برای زمان بندی تمرینات از موارد اصلی یادگیری ساز هستند.

اگر می خواهید یادگیری این ساز را شروع کنید، خیلی واضح به شما می گوییم که باید برای آن بسیار وقت بگذارید.

پیشنهاد ما برای شروع یادگیری حداقل روزی یک ساعت است. پس با دانستن این موضوع، آگاهانه و منطقی آموزش را شروع کنید.

در چه سنینی می توان آموزش ساز ویولن را شروع کرد؟

قدرت خارق العاده­ ذهن انسان، امکان آموزش موسیقی را در هر زمانی فراهم می کند و هر کسی در هر سنی قادر است آموزش این ساز را شروع کند. اما ویولن نیز مانند سایر سازها دارای ویژگی هایی است که فرد در هنگام شروع آن باید در نظر داشته باشد.

افراد در رده های سنی بالای ۳۰ سال به دلیل بلوغ مغز در تحلیل علت ها و آموزها، به راحتی قادرند ساز مورد علاقه خود را فرا بگیرند.
افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال با توجه به انگیزه های بالا و اشتیاق فراوانی که نشات گرفته از دوران سنی آنهاست با هیجان وانرژی خود می توانند آموزش ساز مورد علاقه خود را شروع کنند و از نواختن آن لذت ببرند.
بدون شک رده ی سنی ۷ تا ۱۸ سال، دوران طلایی یادگیری موسیقی است. با اینکه در این سن قوای تحلیلی و پردازش مغز هنوز به بلوغ نرسیده است ،اما استعداد یادگیری چنان به فرد کمک می کند که با آموزش صحیح و تمرینات منظم بتواند به بالاترین سطح از پیشرفت در یادگیری موسیقی برسد.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟