گرانترین ویولن

یکی از ویولون‌های ساخت استرادیواری به عنوان گرانترین ویولن تاریخ این هفته در حراجی لندن فروخته خواهد شد. آنتونیو استرادیواری» طی ۳۰۰ سال گذشته موفق شد نام خود را به عنوان بزرگترین و بهترین سازنده ویولون در جهان معرفی کند اما پس از گذشت سه قرن، هنوز راز این هنرمند ایتالیایی مشخص نشده است که چطور ویولون‌هایی با این کیفیت می‌ساخت و پس از او هیچ شخص دیگری موفق نشد سازهای مختلف با چنین کیفیتی را تولید کند.

قیمت گرانترین ویولن

او در طول عمر خود حدود ۱۱۰۰ ساز زهی از جمله ویولون،‌ ویولا، گیتار و ویولنسل تولید کرد و حدود ۹۶۰ عدد از آنها ویولون بود که از بین آنها ۵۵۰ عدد هنوز در موزه‌های جهان موجود هستند.

گرانترین ویولن

 

نوع طراحی این ساز

پس از گذر زمان و با آغاز دهه‌ی هشتاد، آنتونیو سازهای فوق العاده‌ای درست کرد که از میراث به جای مانده از او به شمار می‌روند. وی از آن زمان به بعد سبک طراحی جدیدی پیدا کرد و قالب معین خودش را برای تولید وطراحی روی این سازها به دست آورد. طراحی او خلاقانه و بسیار جدید بود، به حدی که به سرعت شهرتش فراگیر شد. او از المان های خاصی برای طراحی استفاده می‌کرد.

بدنه ساز

از فوت‌های کوزه‌گری در ساخت ویولن‌های استرادیواریوس سوراخ های صدای f شکل کاسه ویلن بود که کمی بلند تر و به نسبت باریکتر از دیگر ویولن‌ها بود. یا شکل بدنه ویولن‌ها از جمله تفاوتهایش با سازهای مشابه است، بدنه سازهای او با بقیه سازها مشابه تفاوت چشمگیری داشتند و حتی برخی از آنان مقداری از حالت معمول بلندتر بود.

این روزها ویولون‌های ساخت استرادیواری به بالاترین قیمت در حراجی‌های بزرگ جهان خرید و فروش می‌شوند و پول حاصل از فروش آنها معمولا برای سازمان‌های خیریه، دانشگاه‌های موسیقی، و ویولونیست‌های صاحب‌نام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با همه این توضیحات قرار است این هفته در حراجی لندن یکی از ویولون‌های ساخت استرادیواری به عنوان گران‌ترین ویولون تاریخ فروخته شود.

نام این ویولون «اکس‌-کروال؛ مک‌ایوِن» است که در سال ۱۶۸۴ میلادی ساخته شده است. این نام را صاحب قبلی ویولون برای آن انتخاب کرد. با این توضیحات پیش‌بینی شده است که این ویولون با قیمت پایه ۱۵ میلیون دلار در حراجی مذکور عرضه شود.

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟