آموزش ویولن بدون استاد

این مطلب با یه سوال شروع می کنم که آیا آموزش ویولن بدون استاد ممکن است؟ یا خیر. در ابتدا بحث باید بگوییم که ساز ویلن یک ساز بسیار سخت و پیچیده ای و نمی توان بدون استاذد آن را آموزش دید شاید بتوان به صورت مبتدی و به اصطلاح برای دل خودتان بزنید و اما اگر می خواهید ان را به طور حرفه ای بنوازید باید با یک استاد آن را بیاموزید.

در کل هنرجو باید مرجعی داشته باشد که توسط آن کنترل شود و مشکلات خود را رفع کند و این نیاز فقط توسط استاد حضوری رفع می شود.

شاید هم کسی آن قدر نابغه باشد که بتواند بدون استاد حضوری ویولن یاد بگیرد ولی حداقل من چنین شخصی را ندیده ام بر خلاف ساز هایی مثل گیتار که افراد زیادی را دیده ام که بدون استاد آن ساز را آموخته اند.

آموزش ویولن بدون استاد

ویولن از سازهای غربی و جزء دسته سازهای زهی غربی می باشد. زیبای فوق العاده و صدای دلنشین این ساز باعث شده است تا در سراسر دنیا از پر طرفدار ترین ساز ها باشد و همگان به نوعی این ساز را دوست دارند یا با آن خاطره داشته اند و یا دوست دارند صدای زیبای آن را بشنوند و برخی هم دوست دارند که نوازندگی این ساز زیبا را بیاموزند.

اما این که یادگیری ویولن بدون استاد ممکن است یا حتما لازم است کلاس برویم را باید مشخص کنیم.

تفاوت ویولن با ساز های دیگر

ویولن از جهاتی با ساز های دیگر فرق های اساسی دارد یکی از این فرق ها این است که جای نت ها در این ساز مشخص نیست یعنی اینکه برای نت ها جایی علامت گذاری یا مشخص نگردیده است و طریقه نواختن نت ها و پیدا کردن جای آن ها باید به تمرین و به طور حسی پیدا شود.

در حقیقت نوازنده ویولن باید گوش بسیار قوی داشته باشد و با تمرین های خاصی بتواند جای نت ها را گوش پیدا کند و این عامل است که باعث می شود تا یادگیری ویولن بدون استاد اندکی مشکل باشد و ما برای یادگیری این که چگونه جای نت ها را به درستی تشخیص دهیم نیاز به آن داریم تا طریقه و ضیوه درست تمرین روی ساز را توسط یک استا بیاموزیم.

اگر این مورد درست شکل نگیرد ، نوازندگی ویولن نه تنها مشکل بلکه شاید اساسا میسر نباشد از این روست که توصیه اکید می کنیم یادگیری ویولن زیر نظر یک استاد متبحر شکل بگیرد چرا که اگر این مرحله نخست درست شکل نگیررد در ادامه نوازدگی راه درستی طی نخواهد شد.
طریقه نواختن

در ادامه باید بگوییم که نواختن ویولن بایستی طبق اصول خاصی صورت بگیرد این اصول هم از لحاظ فیزیک بدنی و طریقه در دست گرفتن ساز باید رعایت گردد و هم از لحاظ یادگیری اصول موسیقی روی ساز.

و اما به لحاظ بدنی و طیقه نواختن اگر ساز ویولن درست و اصولی در دست گرفته نشود و به طور صحیح نوازندگی نکنیم در ادامه و یا در آینده ممکن است صدمات جبران نا پذیری در بر داشته باشد. صدماتی از قبیل مشکل پیدا کردن گردن و …

تکنیک های نوازندگی

هر سازی به نسبت قابلیت هایی که دارد این امکان را برای ما میسر می کند که بتوانیم تکنیک های خاص نوازندگی را روی آن پیاده کنیم . نوازندگی ویولن بدون اجرای این تکنیک ها شاید زیبایی خاصی نداشته باشد و یادگیری این تکنیک ها از سوی یک استاد متبحر می تواند به زیبای دو چندان ساز ما بیافزاید.

وقتی که در اجرای ساز تبحر پیدا کردید قطعا می توانید تکنیک های خاصی هم خود به نوازندگی بیافزایید ولی در ابتدای کار نیازمند این هستیم که طریقه درست اجرای تکنیک های اولیه روی ساز را به درستی بیاموزیم.
سهولت در یادگیری

نهایتا باید بگوییم که شاید یادگیری ویولن بدن استاد با تمام مشکلات پیش رو ممکن باشد ولی اگر یادگیری نزد استا صورت بگیرد قطعا راه ساده تر و هموار تری پیش رو خواهیم داشت چرا که استاد طریقه آموزش به هنرجویان مختلف را می داند و مشکلات پیش رو و همچنین راه حل های درست آنها را می داند و از این روست که بهتر می توانند به شما آموزش دهند.

 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟