راه هایی برای کوک ویولن

برای کوک ویولن ۲ روش وجود دارد: در کوک کردن ویولن بسیار احتیاط کنید که سیم ها را پاره نکنید. ۱-کوک کردن ویولن به وسیله ی قوه ی شنیداری (برای حرفه ای تر ها): در این روش باید از قوی شنیداری گوش هاتون برای کوک کردن ویولن استفاده کنید.

کوک کردن ویولن به وسیله ی قوه ی شنیداری (برای حرفه ای تر ها):

ابتدا یکی از سیم ها که معمولا سیم اول است را کوک می کنیم. میتوانیم سیم اول را به صورت دلخواه (چیزی که گوشمان به عنوان نت مورد نظر تشخیص میدهد) یا با وسیله ای مثلا دیاپازون یا تیونر کوک کنیم.

حالا این که این سیم را روی چه نتی کوک میکنیم بستگی به کوک مورد نظر دارد.برای موسیقی کلاسیک که همواره کوک ویولن می لا ر سل است.اما در موسیقی ایرانی با توجه به دستگاه و گوشه ی مورد نظر کوک های مختلفی وجود دارد. ما اینجا کوک را می لا ر سل در نظر میگیریم که کوک جهانی ویولن است. پس سیم اول را روی نت می کوک میکنیم.

سپس انگشت سوم خود را روی سیم اول میگذاریم (نت لا) و روی ۲ سیم با هم آرشه میکشیم یعنی آکورد میگیریم. چون ۲ نت یکسان هستند، یعنی هم انگشت سوم سیم اول نت لا را نشان میدهد هم سیم دوم نت لا را نشان میدهد باید صدای یکدستی داشته باشند.اگر صدای یکنواخت و یکسان و یکدستی داشت سیم دوم هم کوک است و مشکلی ندارد.اما اگر نبود باید سیم دوم را کوک کنیم که برای این کار باید بدانیم سیم را باید سفت کنیم یا شل.

برای فهمیدن این موضوع انگشت سوم خود را روی سیم اول عقب و جلو میبریم و در همین حین روی هر ۲ سیم با هم آرشه میکشیم تا زماینکه صدای هر ۲ سیم یکدست شود.اگر بعد از محل انگشت سوم(نت لا) صدا یکدست شد میفهمیم که باید سیم دوم را شل کنیم.اما اگر قبل از محل انگشت سوم صدا یکدست شد میفهمیم باید سیم را سفت کنیم تا به نت مورد نظر برسیم.

پس از فهمیدن این موضوع بدون این که روی سیم ها انگشت بگذاریم ۲ سیم را با هم آکورد میگیریم.چون ۲ سیم به فاصله ی پنجم از هم کوک میشوند آکوردشان صدای یکدست و منظمی دارد.تاکید میکنم نه یکسان بلکه یکدست و منظم.همزمان با آرشه کشیدن روی ۲ سیم از طریق پیچ های تنظیم دقیق کوک که در پایین ویولن قرار دارند آنقدر سیم را سفت یا شل میکنیم تا صدای ۲ سیم یکدست شود.

برای سیم سوم هم با توجه به نت هم اسم آن در سیم دوم همین رویکرد را پیش میگیریم و همچنین برای سیم چهارم… توجه و تذکر: این روش برای کسانی مناسب است که مدتی ساز ویولن زده اند و گوششان به صدا ها و نت ها آشنایی پیدا کرده است.

کوک کردن با استفاده از تیونر

برای این کار باید ابتدا حروف انگلیسی معادل هر نت را بلد باشید: A = لا B = سی C = دو D = ر E = می F = فا G = سل تیونر خود را روشن کنید.روی سیمی که میخواهید آن را کوک کنید آرشه بکشید.

تیونر به شما نتی را نشان میدهد که ویولن هم اکنون روی آن کوک است.اگر نت نشان داده شده توسط تیونر پایین تر از نت مورد نظر بود (مثلا شما میخواهید ویولن را روی می کوک کنید اما تیونر نت “ر” را نشان میدهد) باید سیم را سفت کنید و اگر نت نشان داده شده بالاتر بود باید سیم را شل کنید.

آنقدر سفت یا شل میکنید که تیونر نت دلخواه را نشان دهد. تذکر خیلی مهم : دوستان اگر در کوک کردن مهارت ندارید باید خیلی احتیاط کنید.احتمال پاره کردن سیم توسط شخص کم تجربه بسیار زیاد است.

دقت کنید.گوشی ها را خیلی نچرخانید،سیم تا حد خاصی کشش دارد.اگر بیشتر کشیده شود پاره میشود و باید بروید سیم جدید بخرید! کسانی که تازه ویولن خریده اند و میخواهند آن را کوک کنند بهتر است ویولن خود را در یک آموزشگاه موسیقی و نزد یک استاد یا شخص ماهر ببرند تا آن را کوک کند.

 
شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کنید.
 
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟