ویولن به جا مانده از تایتانیک

ویولن به جا مانده از تایتانیک در یک حراجی به قیمت یک میلیون پوند به فروش رفت. خریدار یک مجموعه‌دار بریتانیایی است. این ساز متعلق به والاس هارتلی، رهبر ارکستر تایتانیک بوده است.

خانه حراج “Aldridge & Son” روز شنبه (۱۹ اکتبر) ساز ویولنی را که گفته می‌شود، ساخت آلمان و متعلق به والاس هارتلی، رهبر ارکستر هشت نفره تایتانیک بوده، به حراج گذاشت.

این ساز که قیمت پایه آن را ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار پوند برآورد کرده بودند، در نهایت به قیمت یک میلیون و پنجاه هزار پوند نصیب یک مجموعه‌دار بریتانیایی شد. گفته می‌شود این ویولن احتمالا در سال ۱۸۸۰ در شهر درسدن یا برلین ساخته شده است.

ویولن به جا مانده از تایتانیک
         ویولن به جا مانده از تایتانیک

به گفته مسئولان این حراجی، این ساز در “کمتر از ده دقیقه” به فروش رفت.

والاس هارتلی در آوریل سال ۱۹۱۲ همانند بیش از ۱۵۰۰ سرنشین تایتانیک در آب‌های اقیانوس جان خود را از دست داد و جسد وی ده روز بعد پیدا شد. به گفته دست‌اندرکاران این خانه حراج، او به هنگام غرق تایتانیک ویولن‌اش را در یک جعبه چرمی گذاشته و به خود بسته بوده است. این جعبه نیز به همراه ویلون به حراج رفت.

والاس هارتلی در آوریل سال ۱۹۱۲ همانند بیش از ۱۵۰۰ سرنشین تایتانیک در آب‌های اقیانوس جان خود را از دست داد

والاس هارتلی در آوریل سال ۱۹۱۲ همانند بیش از ۱۵۰۰ سرنشین تایتانیک در آب‌های اقیانوس جان خود را از دست داد

ویولن به جا مانده از تایتانیک  در اصل هدیه ‌نامزدی از سوی ماریا برانسون به والاس هارتلی بود‌. روی یک پلاک نقره‌ای که روی ساز کار گذاشته شده، هنوز می‌توان این جمله را خواند: «برای والیس، به مناسبت نامزدیمان. ماریا.»

آن‌طور که خانم برانسون در دفترچه خاطرات خود نوشته، مقامات کانادایی پس از پیدا شدن جسد آقای هارتلی این ساز را به او بازگرداند‌ه‌اند. این ویولن پس از مرگ ماریا رابینسون در سال ۱۹۳۵ به یک سازمان خیریه سرشناس مسیحی اهدا شد.

بعدها ویولن به جا مانده از تایتانیک به یک خانواده اهدا شد و چندین دهه در اتاق زیرشیروانی خانه آنان خاک خورد.

ویولن به جا مانده از تایتانیک

مسئولان خانه حراج “Aldridge & Son” می‌گویند که هفت سال را صرف تحقیق برای صحت اصالت این ویولن کرده‌اند. این خانواده که جزئیات بیشتری از آنان فاش نشده، این ساز را هفت سال پیش به این خانه حراج آورده تا اصالت آن را تأیید کنند.

کارشناسان می‌گویند که چوب این ساز هنوز هم حاوی ذرات آب شور اقیانوس است. با این همه عده‌ای اصالت ساز را مورد تردید قرار داده و استناد می‌‌کنند که در فهرست رسمی که در آن زمان پس از یافت شدن جسد والاس هارتلی پر شده، نامی از پیدا شدن ساز ویولن همراه با جسد وی برده نشده است.

این ویولن پیش از حراج در چند نمایشگاه در آمریکا و ایرلند شمالی در معرض دید عموم گذاشته شده بود.

 
شما عزیزان علاقمند می توانید برای سفارش ساخت ویولن خود با ما تماس بگیرید و یا اگر به نوازندگی و اموزش ویولن علاقمند هستید باز هم می توانید با فرمی در سایت آموزشگاه ماهون پر کنید و از ما مشاوره رایگان دریافت کیند.
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟