سوالات متدوال درباره آموزش ساز ویلن

آموزش ساز ویلن یکی از لذت بخش ترین کلاسهای آموزش موسیقی می باشد.نقش این ساز چه بصورت تکنوازی و چه در ارکسترها بسیار پررنگ بوده و صدای آن بسیار پر طنین و شنیدنی است.بدون شک ویولن از زمان ابداع تا کنون جز یکی از تاثیر گذارترین سازها در عرصه آموزش موسیقی بوده است.

ویولن در رده سازهای زهی آرشه ای قرار می گیرد و مبدا آن از کشور ایتالیا می باشد.از مشهورترین نوازندگان این ساز می توان به آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی اشاره کرد.

تدریس ویولن بصورت خصوصی و یا در آموزشگاه انجام می شود.انتخاب هر یک از این دو حالت بستگی به شرایط هنرجویان داشته و تاثیری در یادگیری ندارد.

در زمینه خرید و یا آموزش این ساز ممکن است سوالاتی برای هنرجویان پیش بیاید که ما در اینجا به پاسخ برخی از مهمترین آنها می پردازیم:

آموزش ساز ویلن راحت است یا سخت؟

ویولن در رده سازهای ساده قرار نمی گیرد و یادگیری آن نیاز به تمرین و پشتکار فراوان دارد.البته هیچ موزیسینی به صورت مادرزادی آموزشی ندیده و همگی با تلاش و تمرینات منظم توانسته اند در نوازندگی ویولن مهارت پیدا کنند.ولی بهتر است از ابتدا آموزش این ساز را زیر نظر استاد ویولن آغاز کنید و تمرین روزانه را فراموش نکنید.

مرحله اول برای آموزش ساز ویلن

ابتدا باید ساز مورد نظر خود را به کمک یک کارشناس ویولن تهیه کنید.سپس از طریق کلاسهای تدریس خصوصی ویولن یا آموزشگاه موسیقی اقدام به ثبت نام کنید.پس از آن استاد مربوطه کتاب و لوازم مورد نیاز برای آموزش را به شما معرفی خواهد کرد.

برای آموزش ساز ویلن چه چیزهایی لازم است؟

در ابتدای آموزش، اساتید مطالب عمومی و مقدماتی و تسلط بر روی آرشه و ساز را به هنرجویان آموزش می دهند و پس از این دوره هنرجویان می توانند بین دو سبک ایرانی یا کلاسیک یکی را انتخاب کنند.برای آموزش ویولن ایرانی از کتابهای اساتید پرویز یاحقی و روح اله خالقی وبرای آموزش ویولن کلاسیک نیز معمولا از کتابهای ل ویولن ۱ تا ۴ استفاده می شود.البته در کنار این کتب ، جزوه استاد و کتابهای دیگری نیز وجود دارند که ممکن است از آنها نیز به تناوب استفاده شود.

از چه سنی شروع کنیم بهتره؟

پس از آنکه هنرجو درسن ۵ تا ۶ سالگی یک دوره کلاس ارف را گذراند می تواند برای شروع کلاس ویولن اقدام کند.خوشبختانه ویولن در سایزهای مختلف موجود است و هنرجو از سن حتی حدود ۵ سالگی با هر جثه ای می تواند شروع به یادگیری ویولن کند.

آموزش ساز ویلن برای دانش آموزان مفیده؟

در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا موسیقی و درس تواما تدریس می شود و ما نیز می توانیم از تجربیات این کشورها استفاده کنیم.هنرجو با یک برنامه ریزی خوب و دقیق می تواند در کنار کلاسهای درسی خود به آموزش ویولن نیز بپردازد، بدون آنکه کوچکترین تاثیر منفی روی درس او بگذارد.حتی تاثیرات مثبت کلاس موسیقی بر روی پیشرفت دروس نیز ثابت شده و باعث می شود تا شاگرد از لحاظ درسی نیز نمرات بهتری را کسب کند.

یادگیری آنلاین ویولن ممکن است؟

بله این امکان وجود دارد.البته اساتید و کارشناسان موسیقی توصیه می کنند که برای یادگیری ویولن حتما از استاد استفاده شود.چون موسیقی علاوه بر تئوری، کارهای عملی نیز دارد و هنرجو باید تکنیکهای نوازندگی و دست گرفتن ساز را بصورت حضوری از استاد بیاموزد تا در آینده با روش درست و دقیق به آموزش موسیقی بپردازد.

پیش نیازهای آموزش ویولن چیست؟

۱-علاقه به ویولن  ۲-خرید ساز ویولن  ۳-داشتن دفتر نت و کتاب  ۴-هماهنگی با معلم ویولن  ۵-تمرینات مداوم و منظم

از کجا خریداری کنیم؟

سعی کنید ابتدا استاد خود را مشخص کنید و سپس به کمک استاد و یا یک کارشناس زبده موسیقی اقدام به تهیه ساز کنید.چون ممکن است در اثر بی تجربگی و آشنا نبودن به قسمتهای مختلف و کیفیت و صدای ساز نتوانید به تنهایی ساز خوبی را تهیه کنید.

مدت زمان یادگیری ویولن چقدر است؟

ویولن جزءسازهایی است که یادگیری آن نیاز به تمرین و پشتکار زیادی دارد.به همین دلیل نمی توان زمان دقیقی را برای یادگیری آن مشخص کرد و این مسئله بستگی به استعداد موسیقی و میزان تمرین هنرجویان دارد.ولی به طور متوسط ۲ تا ۳ سال زمان نیاز است تا هنرجو بتواند روی ویولن خود مسلط شده و قطعات مختلف را بنوازد.

کلاسهای ویولن هفته ای چند جلسه و زمان آن چقدر است؟

کلاس های ویولن معمولا بصورت هفته ای ۱ تا ۲ جلسه و زمان هر جلسه نیز ۳۰ دقیقه می باشد. این شرایط قابل تغییر است و هنرجو می تواند با توجه به برنامه و ساعات آزاد خود ، تایم یا تعداد جلسات هفتگی را افزایش دهد تا بتواند دوره خود را سریعتر پیش ببرد ،البته این مسئله با هماهنگی و نظر استاد تعیین می شود.

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟