ویلن دست ساز

خیلی از افراد گمان می کنند که همه ی ویولن ها شبیه هم هستند و نمی توانند که یک ویلن دست ساز را از یک ویلن شرکت تشخیص دهند و یا اصلا به آنها اهمیت نمی دهند. با یک مثال توضیح می دهم شما با خانوادتان وارد یک اتو گالری شدید و م خواهید که یک ماشینی را برای راحتی رفت و آمد خود تهیه کنید آیا همه ی اتومبیل ها شبیه هم هستند نوع موتور و نوع بدنه اتومبیل با هم متفاوت است ویلن نیز به همین صورت است.

شما می توانید با کمی دقت ویلن دست ساز و با کیفیت را از یک ساز بی کیفیت تشخیص دهید. اما گاهی این تشخیص راحت نیست و به نوعی چالش می شود. پس با درک ویزگی های از کیفیت ویولون ها میتوانید انتخاب خوبی را داشته باشد. دانستن چند اصل در مورد ساخت ویولون می تواند به شما در تصمیم گیری خرید خوب کمک کند  و از نوازندگی ویولن تمام لذت را ببرید.

یک ویلن دست ساز باید دارای چه ویژگی های باشد؟

ویلن دست ساز

 

نوع مواد به کاررفته

مواد بکار رفته در ویولون، از جنس چوب و مشخصا از دو نوع چوب که یکی افرا، از این ۴ قسمت، ۳ بخش آن از چوب افرا ساخته میشود که صفحه زیر- دسته و کلاف می باشند و تنها صفحه رو است که از چوب کاج ساخته می شود.

آرشه:

یا کمان ترکه‌ای چوبی است که رشته‌های موی دم اسب در طول آن کتنه:
جعبه‌ای که ما بین طبله (تخته روئی)، زیره (تخته زیرین) و جدارهای طرفی محصور شده است. در روی طبله سیم‌ها، چوب آبنوس تکیه گاه سیم‌ها، خرک، سیم‌گیر و دو شکاف قرینه به شکل f قرار دارد.

سیم گیر:

از آبنوس ساخته شده و در فاصله اندکی از خرک تا آخر تنه ویولن کشیده شده است. به دکمه‌ای که در قسمت پائین جدار تعبیه شده بند می‌‌شود.

تنه:

جعبه‌ای که ما بین طبله (تخته روئی)، زیره (تخته زیرین) و جدارهای طرفی محصور شده است. در روی طبله سیم‌ها، چوب آبنوس تکیه گاه سیم‌ها، خرک، سیم‌گیر و دو شکاف قرینه به شکل f قرار دارد.

دسته یا گردن:

در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در قسمت بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری کند.انتهای دسته به جعبه کوچکی ختم می‌‌شود که سیم‌ها در درون آن به دور گوشی‌های کوک پیچیده می‌‌شوند.

خرک:

بین سیم‌ها و طبله ویولن قرار گرفته و فشار سیم‌ها آن را عمودی نگه‌می‌دارد. نقش خرک آن است که ارتعاش سیم‌ها را به طبله و به جعبه ویولن منتقل کند. و نیز در داخل جعبه میله‌ای چوبی تقریباً زیر خرک، اندکی بلندتر از جدار طرفی قرار داده شده که شکل گرده ماهی، طبله و زیره را حفظ کند.

سیم‌ها:

سیم‌ها از جعبه کوچک سر ساز آغاز شده در طول چوب آبنوس تکیه‌گاه سیم‌ها ادامه یافته، از روی خرک عبور کرده و در سیم‌گیر مهار می‌شوند. سیم‌های ویولن قبلا از روده گوسفند (زه) ساخته می‌‌شد. امروزه در سیم‌های بم‌تر، روی روده سیم فلزی نازکی می‌‌پیچند و در سیم‌های زیرتر از مفتول فلزی تنها استفاده می‌‌شود

مهارت ساخت ویلن دست ساز

یکی دیگر از جنبه هایی که کیفیت ویولون را تعیین می کند، مهارت ساخت است. در واقع، شیوه ای که قطعات ویولون شکل گرفته و ساخته شده اند، یک شاخص بسیار ارزشمند و کیفیت آن است.اگر به درستی ساخته شده باشد ، با یک لمس هنرمند، به راحتی قابل تشخیص است.

دو “مراحل” در ساخت ویولون وجود دارد. اولین مرحله ایجاد قطعات مختلف ابزار است.  مرحله دوم فرآیند نهایی “fitting out” است که در آن دستگاه به پایان رسیده است، آماده نوازندگی است. این قسمت  شامل تنظیم میزان صدا ، نصب رشته و دیگر نقاط تکمیل ظریف است که برای صدای تولید ویولون بسیار مهم است.

ویلن دست ساز ها گران هستند که معمولا به عنوان مدل های حرفه ای طبقه بندی می شوند. با این حال، تکنولوژی نقش مهمی در ایجاد ویولون دارد. فرایندهای تولید مدرن، امکان ساخت ویولون ها در محیط کارخانه را فراهم می سازد (و به این ترتیب آنها را ارزان تر می کند)

نکته طلایی: مواد مورد استفاده و ساخت و ساز در این دو ویژگی مهم هستند که کیفیت ویولون را تعیین می کنند.

خوشبختانه، مارک های انتخاب شده ای وجود دارد که با ساختن دقیق با یک روند اتمام شخصی ترکیب می شوند. کیفیت عالی را با قیمت مناسب ارائه می دهند، که مناسب برای مبتدیان است.

 
 
 
 

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مطلب

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ورود به چت
به کمک نیاز دارید؟
سلام میتونم کمکتون کنم؟